Artykuły

Herbata a architektura

  • Herbata a architektura

Herbaciana architektura

To, że dla Japończyków picie herbaty jest czynnością niezwykłą, podniosłą i uroczystą wiadomo powszechnie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele aspektów obejmuje ten rytuał. Istotny jest nie tylko sam napar czy sposób jego przyrządzania i podania, ale także otoczenie, w którym delektują się nim uczestnicy ceremonii. Goście są witani przez gospodarza już przy furtce prowadzącej do ogrodu, w którym znajduje się pawilon herbaciany. Zarówno budynek, jak i jego otoczenie muszą być odpowiednio zaprojektowane tak, aby odrywać odwiedzających od codziennych spraw, relaksować i dawać wytchnienie. Sam pawilon jest tak, skonstruowany aby każdy czuł się w nim komfortowo, niezależnie od funkcji, jaką pełni na co dzień. Służy temu między innymi niziutkie wejście – przy przechodzeniu przez nie każdy musi się pochylić, co ma dawać poczucie równości wszystkich gości.

Cały projekt architektoniczny budynku oraz wystrój wnętrza są dostosowane do ceremonii picia herbaty.

Herbata miała jednak olbrzymi wpływ nie tylko sztukę starożytnych Japończyków

Przede wszystkim ceremonia herbaciana jest odtwarzana także w dzisiejszej Japonii. Prócz tego także współcześni artyści tworzą projekty inspirowane tym wyjątkowym naparem.

Kilka lat temu 22 czołowych architektów światowej sławy otrzymało do firmy Alessi bardzo nietypową propozycję. Ich zadaniem nie miało być wprawdzie zaprojektowanie pawilonów herbacianych, ale zestawów do herbaty i kawy. Każdy z twórców potraktował temat zupełnie inaczej, korzystając z innych materiałów, o innych właściwościach i fakturach. Szczególny jest pod tym względem projekt Alessandro Mendiniego, który postawił na prostą formę ożywioną bardzo nietypową fakturą. Podczas gdy holenderski architekt Wiel Arets, Gary Chang zdecydował się na projekt bezpośrednio nawiązujący do jego codziennej pracy i stworzył zestaw niezwykle przypominający strzeliste drapacze chmur, Zaha Hadid postawiła natomiast na organiczne, delikatne kształty naczyń. W ten nietypowy sposób udało się stworzyć niepowtarzalną kolekcję „Tea and Coffee Towers”.


Jak się zatem herbata ma właściwości, można by powiedzieć, inspirujące.

Ze względu na wyjątkowość przygotowywanego z niej naparu Japończycy stworzyli cały rytuał, w którym dopracowany jest najmniejszy szczegół. Herbata może stać się także zaczątkiem prac artystów. Warto zatem popracować nad własnym herbacianym rytuałem - w pięknym wnętrzu, przy wyjątkowej zastawie, a przede wszystkim z pyszną herbatą, a może pojawią się ciekawe inspiracje.
Julia Banaszewska

* informacje o konkursie Alessi ze strony: http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,4837897.html